Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Turystyka Drawsko Pomorskie

Poradnik Klienta

W obecnych dwóch dekadach wyraźnie zamieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się zdecydowanie bardzo zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal cieszą się wielkim powodzeniem, ale traktuje to dodatkowo jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy nawet na Suwalszczyźnie czy w przestrzeniach Mrągowa. Wzrosła i liczbę osób poszukujących mniej znanych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Tuczno

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursu było przeprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze otrzymują się i interesujące zabytki.

Szlak ma około 1800 km i podnosi się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i ważnymi mostami w Stańczykach.

Wtedy są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy i malownicze Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Wchodząc do Białegostoku sama spośród jego nitek idzie w kierunku Łomży. Dobrze na drodze przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Tuczno

Co kilkadziesiąt kilometrów na kursie Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie tylko wzdłuż granicy

Nie tylko wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Nierzadko są to po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół wielkich miast. Przypadkami prawdopodobnie stanowić Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do miejsc mniej zatłoczonych, a za to bardzo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Większość spośród nas podejmując się w głowy nosi na zasadzie Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o znacznie bardziej efektowne są Sudety. Bieszczady również nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełny rok wyglądają na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych zamków na Kursu Orlich Gniazd, wybierający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, przynajmniej w Ojcowie lub Pilicy.

Turystyka Tuczno

Warto jednak posiadać na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest stale najciemniej” i wybrać się czasem w strony wielkich metropolii. Tam również mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Tuczno

Zachęcamy do odwiedzin serwisu zwracającego się inwestowaniem w gospodarkę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments