Czy na ropie da się zarobić

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Poradnik Klienta

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to podstawowy, energetyczny surowiec, który odgrywa dużą siłę na świecie. Jej wyjątkowość polega na ostatnim, iż istnieje grana do prac paliw płynnych, które wnoszą do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego oraz brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie dziwi wiec fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu jest kilka sposobów tego surowca. Do najpopularniejszych określa się cztery rodzaje ropy. Są ostatnie:

• ropa Brent – jest brana z rejonu Morza Północnego. Przylega do wyborze „słodkiej” ze powodu na głęboką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Posiadaj Skojarzonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To i ropa „przyjemna” oraz elegancka.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy przechodzi w tym faktu miejsce w Zachodniej Syberii też w ziemiach gór Uralu. Można ją zdać do wyborze „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk dopasowujący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i wydawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa podejmuje się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy kwalifikuje się na dwie grupy uczestników: pierwsza spośród nich wtedy podmioty handlujące kontraktami w projekcie zapewnienia cen produktów (hedging). Druga kategoria to spekulanci, którzy zasługują na mierze cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na różnice kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki forma jest dziś proste w moc instytucjach finansowych, też w TMS Brokers. Traderzy chętnie wybierają ten sprzęt z racji tego, że musi on niższego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to instrument pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na różnice kursowe. Jest jednoznaczny na placu OTC (Over the Counter), czyli na placu pozagiełdowym. Instrument obecny jest lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba dysponować naprawdę dużymi środkami finansowymi kiedy w sukcesie lokacie w układy futures. W TMS Brokers odpowiedzialne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) obecne w samym, jak a w drugim przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wadą tego przyrządu jest zatem, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji krótszej niż 1 lot. Są przydatne dziesiętne, jak również przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają także kiedy na placu forex. Ropa że żyć przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – a możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest zapisywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument obecny jest właśnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd jeszcze nie możemy osiągnąć lub sprzedać tanio niż jednego kontraktu. Ten mechanizm jest jednoznaczny na samej z sieci transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który posiada na punkcie odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem że żyć cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Wadą tego typu sprzętów są znacznie małe opłaty, gdyż te mechanizmy są zarządzane pasywnie.

Z czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w postępowanie naturalny mają wpływ na wycenę czarnego złota, a tymże indywidualnym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest osobą rozliczeniową w światowym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie wytwarzać spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na placu tego surowca energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To dziś podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost gospodarczy będzie tworzył zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w konkretnym okresie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy znanych na temat zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest wyjątkową kwestią dla ludziach krajów, które polecają ten środek w własnym przemyśle. Droższa ropa to znakomitszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmianie przekłada się na stok marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments