Jak zakończyć umowę leasingową przed czasem?

Jak zakończyć umowę leasingową przed czasem?

Firma Poradnik Klienta

Leasing to bardzo dobry sposób finansowania pojazdów dla firmy i w wielu sytuacjach pomaga rozwijać działalność gospodarczą w przystępny i korzystny sposób. Niestety jednak czasami taka forma finansowania przestaje być konieczna, a nawet może być przeszkodą dla przedsiębiorcy w dalszym rozwoju. Czy istnieją w takim przypadku sposoby, aby rozwiązać umowę leasingową w formie ugody, bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Odpowiedzi zawarte zostały w tym artykule.

Jak zakończyć umowę leasingową przed czasem?

Niestety, ale rozwiązanie umowy leasingowej nie należy do spraw łatwych. Zawsze w takim przypadku musimy liczyć się z tym, że firma, w której zawarliśmy umowę nie wyrazi chęci na takie rozwiązanie. Jeżeli wnioskujemy o zakończenie umowy przed jej umownym terminem mamy do dyspozycji:

wypowiedzenie umowy leasingu
wcześniejszy wykup przedmiotu
cesja umowy
podnajem sprzętu

Wypowiedzenie umowy leasingu przysługuje zazwyczaj obu stronom umowy. Może się jednak zdarzyć tak, że w umowie zostanie zwarty zapis, że jest to tylko i wyłącznie przywilej firmy leasingowej. Wtedy ta droga jest dla nas niedostępna i należy szukać innego rozwiązanie problemu. Jeśli jednak mamy taką możliwość, musimy liczyć się z tym, że nie jest to dla nas rozwiązanie korzystne finansowo. Zerwanie umowy przed czasem wiąże się bowiem z koniecznością rozliczenia umowy, czyli spłatą wszystkich pozostałych do spłacenia rat wraz z odsetkami oraz wszelkimi innymi należnościami zawartymi w umowie. Firma leasingowa powinna jednak pomniejszyć nasze zobowiązanie o tzw. dyskonto. Jest to korzyść leasingodawcy z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy. Zapisy o warunkach dyskonta zawarte powinny być każdorazowo w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu oraz Tabeli Opłat i Prowizji, dołączonych do umowy leasingu. W przypadku wypowiedzenia umowy nie mamy możliwości zatrzymania jej przedmiotu. Wraca on do firmy leasingowej. Zazwyczaj firma leasingowa próbuje sprzedać przedmiot zaraz po wypowiedzeniu, w celu pomniejszenia zobowiązań leasingobiorcy o kwotę uzyskaną ze sprzedaży. Sytuacja taka powinna mieć miejsce zawsze, ale to do nas należy sprawdzenie czy faktycznie taka procedura miała miejsce. Firmy leasingowe czasami starają się wykorzystać niewiedze swoich klientów i nie uwzględniają korzyści, które czerpią z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy oraz sprzedaży przedmiotu. W przypadku wypowiedzenia powinniśmy się z góry nastawić na poniesienie dodatkowych kosztów. Lepiej bowiem być mile zaskoczonym ewentualnym upustem, niż zszokowanym koniecznością spłaty większej kwoty niż ta, którą przewidywała umowa w normalnym trybie.

Wykup przedmiotu leasingu to znacznie korzystniejszy sposób na zakończenie umowy leasingowej. Oczywiście, wiąże się on z koniecznością natychmiastowej zapłaty wszystkich pozostałych rat oraz innych opłat, ale przedmiot w tym wypadku pozostaje naszą własnością. Daje nam to większe możliwości na uzyskanie z jego sprzedaży większej kwoty, ponieważ możemy się tym zając sami. Firmy leasingowe nie wykorzystują wszelkich możliwości sprzedaży, z racji tego, że i tak leasingobiorca będzie musiał pokryć ewentualną różnicę w cenie. W przypadku kiedy sprzedasz samochód sam, zrobisz wszystko, aby cena była dla Ciebie najbardziej korzystna.

Cesja leasingu to dobry sposób rozwiązania umowy w przypadku, kiedy przedmiot umowy nie jest już nam potrzebny. Możemy w takim przypadku poszukać przedsiębiorstwa, któremu taki przedmiot by się przydał i przenieść zobowiązanie na nie, w ramach odrębnej umowy. W takim przypadku my pozbywamy się zobowiązania, a nowa firma, która zgodzi się przejąć leasing, będzie musiała dokończyć wszystkie zobowiązania, które przewiduje umowa. Oczywiście, wszystkie wcześniejsze raty spłacić musimy my, wraz z kosztami zawarci nowej umowy, ale finalnie uwolnimy się z umowy leasingowej, której przedmiot nie jest już nam potrzebny. Najlepszym sposobem poszukiwania nowego użytkownika naszego sprzętu jest zamieszczenie odpowiedniego ogłoszenia w internecie lub gazecie.

Podnajem przedmiotu leasingu jest znacznie prostszy niż cesja, choć wymaga odpowiedniej zgody firmy leasingowej. Oznacza podnajęcie przedmiotu leasingu innemu przedsiębiorstwu w zamian za wpłacanie nam comiesięcznego czynszu. Czynsz oczywiście powinien pokrywać nasze raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne, ale musimy liczyć się z ryzykiem jakie podejmujemy w związku z przekazaniem naszego przedmiotu innej osobie. Możemy narazić się w ten sposób na utratę przedmiotu lub brak spłacania czynszu przez nowego użytkownika.

Powyższe rozwiązania są polubownymi sposobami na zakończenie rozmowy. Wszystkie z nich zapewniają rozwiązanie leasingu przed terminem, aczkolwiek niektóre wymagają więcej naszego wkładu w tym finansowego, inne zaś mniej. Przed wyborem każdej z nich, należy na pewno skontaktować się z firmą leasingową i szczerze z nią porozmawiać, ponieważ leasing jest dość elastyczną forma umowy cywilnej i możliwe są wszelkiego rodzaju negocjacje z prawnego punktu widzenia.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments