Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Dzierżoniów

Poradnik Klienta

Na czym polega zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to stosunkowo często diagnozowana u kobiet choroba, której pierwszymi objawami potrafią być nieregularna miesiączka, przyspieszone małe i to pomimo trzymania się diety, czy nagle pojawiający się na osobie albo na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania u siebie odpowiednich objawów, koniecznie powinien się udać na randkę do specjalisty ginekologa czy do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z czasem że sterczeć się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Międzybórz

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje jedynie sama przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Stanowią nią zaburzenia hormonalne, które zamierzają zgubny nacisk na możliwość bycia jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która mówi do PCOS, polega na ostatnim, że u ślubnych jest za duży stopień hormonu LH dodatkowo w wyniku są zachwiane proporcje pomiędzy produkowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych prowadzi do ostatniego, że u kobiety w jajnikach porusza się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, ale nie przychodzi do owulacji. W efekcie nie dochodzi również do wzrostu liczbie progesteronu we farb dodatkowo nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za długa ilość pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów dodatkowo w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników zachowała się stąd, że powstające pęcherzyki Graafa żyją i łatwo obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W efekcie zmieniają się w cysty, czy w torbielki. Dlatego i przyjęła się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Międzybórz

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są inne typy objawów, niekoniecznie jednak każde muszą być jednocześnie. Czasami jest a oczywiście, że jest tylko połowę z nich. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na:

Wydłużony okres trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Również może dochodzić również do powiązanymi z obecnym częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe bądź ich kompletny brak – w wybranych przypadkach miesiączka może być nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często także wiąże się z zdrowszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z spotkaniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna zdolność do mała.
Kłopoty ze skórą, które są powiązane z nadprodukcją androgenów. W sukcesie przychodzi do powstania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plam na skórze. Ginekolog Międzybórz

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby stają się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym polega leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zwykle jest szczególnie mądre i czasochłonne. Kiedyś leczenie polegało na spędzeniu części jajnika lub jajników, w charakteru ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia powracania do owulacji. Teraz a już takich form się nie stosuje.

Jak uczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z osobnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS polega na zwalczaniu objawów choroby. Na startu przydatne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa także zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także ożywia organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na niechybnie była pewna przydatne istnieje ale także zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty cierpią na planu przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W współczesnym obiektu przepisuje się tabletki antykoncepcyjne, których używanie skutkuje usypianiem na wszelki czas jajników w układzie dodatkowo w sukcesie obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Międzybórz

Dokładny plan działania PCOS jest budowany po wykonaniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, jaki w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do odpowiedniego stanu, sterowany jest przez organizm podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze prowadzi do przysadki mózgowej sygnał o konieczności produkcji hormonów LH i FSH, w skutku czego w jajnikach przychodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w robieniu tego planu powoduje powstanie takich problemów, jak tylko zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Międzybórz

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments