Leasing to prawo do korzystania z określonego przedmiotu przez dany okres czasu, w zamian za spłacanie ustalonych rat. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które nie mają pieniędzy na zakup nowego samochodu, koniecznego do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. W formie leasingu możemy również sfinansować zakup sprzętu, maszyn, a nawet wyposażenia biura w oprogramowanie oraz meble. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, jednak aby nie mieć problemu z jego tytułu należy bardzo uważnie przeczytać umowę leasingową, zanim ją podpiszemy.
Czym jest leasing?
Procedura zawierania umowy leasingu zwykle rozpoczyna się od tego, że osoba wybiera sprzęt, którego zakupem jest zainteresowana, a następnie uzgadnia z firmą leasingową jego cenę, warunki płatności oraz termin spłaty. Ważne, abyśmy w tym momencie wiedzieli, że firma leasingowa może wymagać od nas przedstawienia dokumentów potwierdzających np. nasze dochody w formie wyciągu z konta lub zaświadczenia o dochodach z naszej pracy. Dokument są formą zabezpieczenia, przeciw zawarciu umowy z nieuczciwym i zadłużonym klientem. Po okazaniu po nas dokumentów wypełniamy oficjalny wniosek, który firma leasingowa rozpatrzy w ciągu najbliższych kilku dni.
Po rozpatrzeniu wniosku firma leasingowa skontaktuje się w celu ustalenie warunków umowy. Na tym etapie przedyskutowane zostaną informacje na temat wysokości opłaty wstępnej, okresu czasu jaki obejmuje umowa, waluty w jakiej będzie prowadzone rozliczenie, wysokości rat oraz częstotliwości płatności. Kiedy umowa będzie już sporządzona, klient podpisując ją, staję się leasingobiorcą. Jak wspomniałem wcześniej procedury leasingowe nie należą do skomplikowanych, jednak przed podpisaniem umowy każdorazowo należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Najważniejszą kwestią jest wybór rodzaju leasingu, który wybierzemy. Mamy bowiem możliwość wybrania leasingu finansowego albo operacyjnego. Każda z tych form posiada swoje zalety jak i również wady. Wybór powinien być oparty o potrzeby i kondycje przedsiębiorstwa.
Leasing operacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które są zdecydowane na krótki okres finansowania, wynikający z optymalizacji kosztów. Ten leasing wiąże się z niższymi kosztami w chwili podpisania umowy, ze względu m.in. na to, że podatek VAT od leasingowanego sprzętu, doliczany jest do kolejnych rat. Ten sposób finansowania nie zapewnia nam jednak automatycznego przejścia własności sprzętu na nas, po zakończeniu umowy. Aby taka sytuacja miała miejsce, musimy wpłacić ustaloną wcześniej kwotę wykupu. Jej wartość zwykle jednak nie jest wygórowana i wynosi od 1 do kilku procent.
W przypadku leasingu finansowego konieczne jest opłacenie podatku VAT z góry, przy spłacaniu pierwszej raty. Oznacza to, że koszt pierwszej płatności jest znacznie wyższy niż w przypadku leasingu operacyjnego. Przedmiot leasingu natomiast automatycznie w tym przypadku przechodzi na własność leasingobiorcy, z chwilą spłacenia ostatniej raty. Nie jest konieczny tzw. wykup. Leasing finansowy jest częściej wybierany przez większe przedsiębiorstwa, które po pierwsze stać na spłatę podatku VAT od razu przy zawieraniu umowy, a po drugie są pewne, że przedmiot leasingu będzie potrzebny im dłużej niż przewiduje to umowa. Badania rynku wskazują, że częściej wybieranym sposobem jest leasing operacyjny, właśnie ze względów finansowych.
Jakie ograniczenia pociąga za sobą wybór leasingu operacyjnego?
Przede wszystkim należy zacząć od faktu, że w przypadku leasingu operacyjnego czas zawarcia umowy nie może być krótszy niż 40% czasu normatywnej amortyzacji. W takim przypadku, gdy chcemy leasingować sprzęt, który bardzo wolno się zużywa, możemy spotkać się z brakiem możliwości wyboru leasingu operacyjnego. Konieczne będzie wtedy zawarcie umowy leasingu finansowego.
Jakie przedmioty możemy leasingować?
Leasingowi nie podlegają jedynie samochody osobowe, ale również ciężarowe oraz dostawcze, a nawet autobusy i autokary. Poza pojazdami czterokołowymi, możliwy jest leasing skuterów, motocykli, sprzętu wodnego, maszyn rolniczych, a nawet przyczep oraz naczep. Często leasing jest sposobem finansowania zakupu sprzętu medycznego dla prywatnych gabinetów lekarskich oraz kupna drukarek, faksów, komputerów, a nawet telefonów komórkowych dla firm. Umieszczenie leasingu w zapisach kodeksu cywilnego, tworzy z niego bardzo elastyczną formę umowy, która pozwala zarówno na mnogości przedmiotów leasingu jak i samą możliwość negocjacji warunków.